Práce se zjizvenou tkání

Zjizvená tkáň v sobě ukrývá nejen fyzické, ale i emoční trauma. Vůbec nejdůležitější je přijmout zjizvenou tkáň jako součást svého těla a dát jí vědomou pozornost a péči, aby se mohla léčit nejen na fyzické, ale i emoční rovině. Často je jizva schránkou šokového traumatu. Při práci se zjizvenou tkání můžou na povrch vycházet různé pocity a prožitky. Není třeba se jich bát, jsou součástí integrace celkové situace kolem vzniku jizvy do vašeho života. Celým procesem Vás jemně a láskyplně provedu.
Tkáň jizvy má jinou strukturu než pokožka kolem ní. Je méně elastická a vyznačuje se nedostatečným prokrvením a menším množstvím potních žláz. Pokud je na pokožce jizva, dochází k narušení sítě fascií (povázek), které v těle tvoří síť a je-li narušena jedna část sítě, může se to projevit i na vzdálenějších místech v těle. Proto je důležité s jizvou co nejdříve pravovat. Tím se zamezí vzniku napětí kolem jizvy a dalším negativním projevům v těle. Velmi důležité je pracovat s jizvami u dětí! S jizvou lze pracovat i v jakoukoli delší dobu po jejím vzniku! Nikdy není pozdě :-). U těhotných žen lze jemné techniky práce s jizvou používat bez omezení, další až po zahojení jizvy.

Základní typy zjizvené tkáně:

  • vkleslá nebo atrofická jizva – tyto jizvy jsou ponořené do pokožky, vyskytují se po akné nebo poranění doprovázených oddělením kůže nebo svalové tkáně
  • hypertrofická jizva – má většinou červené až vínové zabarvení a lehce vystupuje nad povrch pokožky, často zesvětlá a stane se plochou
  • stažené jizvy – vznikají po spálení a vyznačují se stažením pokožky k místu poranění
  • přerůstající neboli keloidní jizvy – vystupují nad úroveň pokožky a vznikají při nadměrné produkci kolagenu, rozrůstají se mimo prvotní plochu poranění a jizvy
  • pajizévky = strie – jsou specifickým typem jizev, vznikají jako důsledek rychlého roztažení pokožky (např. během těhotenství nebo puberty)
Práce se zjizvenou tkání po císařském řezu: 

Masírováním pooperační jizvy se dá hodně udělat pro to, aby ženy napomohly své obnově a zmenšily pravděpodobnost opakování problému v budoucnosti. Na masáž jizvy není nikdy pozdě, i když už od jejího vzniku uběhlo několik let.

( Převzato z textu Linn Lich, fyzioterapeutky s 20-letou praxí, specializovanou na ošetřování vnitřních orgánů a okolních struktur, portál mamochek.net )

Kdy začít?

Jakmile doktor řekne, že se jizva zahojila ( cca měsíc až měsíc a půl po operaci). Nedoporučuje se začínat dříve z důvodu zpomalení procesu hojení.

Co je smyslem masírování pooperační jizvy?

Tkáň kolem jizvy se šíří ve všech možných směrech a může spojovat tkáně, svaly, fascie i orgány. Tak vznikají srůsty, které mezi sebou spojují části těla, jež normálně spojené nebývají. Proro je potřeba začít s masáží, aby se vše dalo do pořádku.

Co se stane, když jizvu nebudeme masírovat?

Většina žen neví, že by si měly jizvu po císařském řezu masírovat. Doporučení lékařů se často týká jenom vzhledu ( sledovat barvu jizvy kvůli infekci…). Po letech mohou mít ženy zdravotní problémy, které ani nebudou s prodělanou operací spojovat. Nejčastěji vyskytujícím se problémem jsou bolesti v dolní části zad a pánvi. Spojovací tkáň sahá až ke kříži a slepuje tkáně kolem kříže (ten by však měl zůstat pohyblivý). Tuhé vazy spojené se zjizvenou tkání překážejí volnosti během chůze, když se žena potřebuje sklonit, ohnout apod. Také to vede k celkovému omezení pohyblivosti a k bolestem. Císařský řez může způsobit i častější potřebu močení. Následky císařského řezu se mohou projevovat 10 až 15 let po operaci. Žena má pocit, že potřebuje na záchod každých 15-20 minut, někdy má ten pocit ihned po tom, co tam byla. Je to tím, že močový měchýř se začíná zvětšovat a tlačí na vazy srůstů, které jsou již součástí fascie. Vazy pak posílají signál mozku, že je potřeba močový měchýř vyprázdnit. Celou situaci lze řešit tím, že si žena bude občas alespoň několik minut mnout mezi prsty zjizvenou tkáň. Tak se postupně vrátí k tomu, že bude na toaletu chodit jen jednou za 2-3 hodiny. Dva nejnepříjemnější a bolestivé problémy způsobené zjizvenou tkání a s ní spojenými srůsty jsou bolesti v pánvi a bolesti během milování. Přilnavost orgánů pánve způsobuje bolesti. Naše orgány jsou velmi citlivé, a když je jejich pohyblivost omezena, bolest je téměř nevyhnutelná. Během milování se děloha posouvá dozadu a pokud jsou vazy srůstů tuhé a překáží děloze, vede to k někdy naprosto nesnesitelným bolestem, pro které se žena může milování raději vyhýbat. Srůsty mohou způsobovat problémy vedoucí k neplodnosti. Masáž jizvy nezaručuje, že se žena vyhne všem výše uvedeným problémům, ale podstatně sníží pravděpodobnost jejich vzniku a výskytu těžších forem.

Jak funguje masáž zjizvené tkáně?

Masáží jizvy napomáháte srůstovým tkáním zaujmout vhodné místo a zamezujete jejich zbytečnému rozrůstání. Masáž může podpořit prokrvení této oblasti a tím i její léčení. Masáže mohou podpořit vyhlazení jizev, a je dobré když je provádíme již od začátku procesu hojení.