Bublanina se šlehačkou – tradiční český dezert | Recepty.cz

Bublanina se šlehačkou – tradiční český dezert

Bublanina se šlehačkou - tradiční český dezert | Recepty.cz

Bublanina je jedním z nejoblíbenějších tradičních českých dezertů. Tento sladký pokrm se připravuje zejména v letních měsících, kdy je hojná sezóna čerstvého ovoce. Bublanina se vyznačuje svou jednoduchostí a chutí, která osloví každého milovníka sladkého.

Samotný název „bublanina“ vychází z charakteristického vzhledu dezertu. Při pečení bublaniny se na těsto vytvoří bublinky, které připomínají bubliny na hladině vody. Tento efekt je dosažen díky speciálnímu způsobu přípravy těsta a pečení. Bublanina je také často ozdobena šlehačkou, která dodává dezertu jemnost a krémovou chuť.

Tradiční česká bublanina se připravuje s různými druhy ovoce, jako jsou třešně, jahody, maliny nebo rybíz. Ovoce se rovnoměrně rozloží na těsto a poté se dezert peče v troubě, dokud není těsto zlatavé a ovoce měkké. Hotová bublanina se podává často se šlehačkou a posypává se moučkovým cukrem.

Tradiční český dezert: Bublanina se šlehačkou

Bublanina se šlehačkou - tradiční český dezert | Recepty.cz

Bublanina se šlehačkou je tradiční český dezert, který se připravuje zejména v letních měsících, kdy jsou k dispozici čerstvé ovoce a šlehačka.

Bublanina je druh koláče, který se vyznačuje svou lehkostí a vzdušností. Těsto se připravuje z mouky, cukru, vejce, mléka a oleje. Do těsta se přidává ovoce, nejčastěji jahody, maliny nebo rybíz. Těsto se nalije do vymazaného a vysypaného plechu a peče se v troubě, dokud není zlatavá a propečená.

Po upečení se bublanina nechá vychladnout a poté se na ni nahrne šlehačka. Šlehačka dodává dezertu svěží chuť a krémovou konzistenci. Bublanina se šlehačkou se podává jako sladký dezert, který je oblíbený zejména u dětí i dospělých.

Tento tradiční český dezert je vhodný k přípravě pro rodinné oslavy, pikniky nebo jednoduše jako odpolední svačina. Bublanina se šlehačkou je oblíbená po celém Česku a její chuť a vzhled osloví každého, kdo má rád sladké dobroty.

Původ a historie

Bublanina se šlehačkou - tradiční český dezert | Recepty.cz

Bublanina se šlehačkou je tradiční český dezert, který se stal oblíbeným v české kuchyni. Původ tohoto dezertu sahá až do minulosti, kdy se podobné dezerty připravovaly už ve středověku.

Bublanina je typickým příkladem českého pečení, které se vyrábí ze základního těsta, do kterého se přidávají čerstvé ovoce, nejčastěji jahody, maliny nebo rybíz. Toto těsto se pak peče v troubě a na konci se podává s šlehačkou, která dodá dezertu dokonalou chuťovou harmonii.

Tradiční bublanina se šlehačkou je oblíbená pochoutka na českých oslavách a svátcích, ale také se často podává jako dezert po hlavním jídle. Je to jednoduchý a chutný způsob, jak si vychutnat čerstvé ovoce a sladkou šlehačku v jednom dezertu.

Tradiční recepty

Bublanina se šlehačkou - tradiční český dezert | Recepty.cz

Zde je několik tradičních českých receptů, které obsahují šlehačku:

1. Tradiční bublanina se šlehačkou

Tento recept je klasikou české kuchyně. Bublanina je jednoduchý a chutný dezert, který se připravuje s různým ovocem. Na vrchol se podává šlehačka, která dodá dezertu ještě větší lahodnost.

Ingredience:

 • 250 g hladké mouky
 • 200 g cukru
 • 3 vejce
 • 1 prášek do pečiva
 • špetka soli
 • 250 ml mléka
 • ovoce dle chuti (např. jahody, maliny, rybíz)
 • šlehačka na zdobení

Postup:

 1. V míse smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl.
 2. Přidejte vejce a mléko a promíchejte, dokud nevznikne hladké těsto.
 3. Na plech vyložený pečícím papírem nalijte těsto a rozetřete ho po celé ploše.
 4. Na těsto rozložte ovoce.
 5. Pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 25-30 minut, dokud bublanina nezezlátne.
 6. Podávejte posypanou šlehačkou.

2. Tradiční šlehačkové těsto

Toto těsto je základem pro mnoho českých dezertů, jako jsou zákusky, buchty nebo štrúdly. Šlehačka mu dodává jemnost a nadýchanost.

Ingredience:

 • 250 g hladké mouky
 • 150 g cukru
 • 1 prášek do pečiva
 • špetka soli
 • 250 ml smetany ke šlehání
 • 2 vejce

Postup:

 1. V míse smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl.
 2. Přidejte smetanu a vejce a promíchejte, dokud nevznikne hladké těsto.
 3. Těsto použijte dle potřeby v různých dezertech, jako je například zákusek, buchta nebo štrúdla.

Tyto tradiční recepty jsou oblíbené v české kuchyni a šlehačka je v nich neodmyslitelnou součástí. Vyzkoušejte je a užijte si sladké chvíle s tímto lahodným dezertem.

Moderní variace

Bublanina se šlehačkou - tradiční český dezert | Recepty.cz

Tradiční bublanina se šlehačkou je skvělým dezertem, který se dá připravit v různých moderních variacích. Zde je několik nápadů, jak tento tradiční recept oživit:

 • Bublanina se sezonním ovocem – Namísto tradičního ovoce, jako jsou třešně nebo švestky, můžete použít sezonní ovoce, jako jsou jahody, borůvky nebo maliny. Tímto způsobem můžete využít čerstvého ovoce, které je právě k dispozici.
 • Bublanina s různými druhy těsta – Namísto klasického těsta z mouky a vajec můžete vyzkoušet různé druhy těsta. Například těsto z ovesných vloček, mandlové mouky nebo dokonce kokosové mouky. To přidá dezertu zajímavou chuťovou dimenzi.
 • Veganská bublanina – Pokud preferujete veganskou stravu, můžete bublaninu připravit bez vajec a mléka. Místo toho můžete použít rostlinné alternativy, jako je například banán nebo jablko jako vazebnou složku.
 • Bublanina bez cukru – Pokud se snažíte snížit příjem cukru, můžete bublaninu připravit bez přidaného cukru. Místo toho můžete použít přírodní sladidla, jako je například med, javorový sirup nebo stévie.

Moderní variace na bublaninu vám umožní přizpůsobit tento tradiční český dezert vašim individuálním preferencím a potřebám. Můžete experimentovat s různými ingrediencemi a technikami, abyste vytvořili jedinečný a osobitý dezert, který si užijete a který potěší vaše chuťové buňky.

Ingredience a příprava

Bublanina se šlehačkou je tradiční český dezert, který se připravuje z následujících ingrediencí:

 • 250g hladké mouky
 • 200g cukru
 • 4 vejce
 • 1 vanilkový cukr
 • 1 prášek do pečiva
 • 250ml mléka
 • 150g másla
 • šlehačka na zdobení

Příprava:

 1. Nejprve si připravíme těsto. Ve velké míse smícháme mouku, cukr, vanilkový cukr a prášek do pečiva.
 2. Přidáme vejce a mléko a důkladně promícháme, dokud nedostaneme hladké těsto.
 3. Poté rozpustíme máslo a přidáme ho do těsta. Opět promícháme.
 4. Pečící formu vymažeme máslem a vysypeme moukou. Do formy nalijeme těsto.
 5. Pečeme v předehřáté troubě na 180°C asi 30-40 minut, nebo dokud bublanina nezhnědne a nezesílí.
 6. Hotovou bublaninu necháme vychladnout a poté ji podáváme se šlehačkou na zdobení.

Bublanina se šlehačkou je skvělým dezertem na slavnostní příležitosti nebo jen tak pro radost. Vyzkoušejte si ji doma a užijte si tradiční českou chuťovou lahůdku!

Ingredience

Bublanina se šlehačkou - tradiční český dezert | Recepty.cz

Pro přípravu bublaniny se šlehačkou budete potřebovat následující ingredience:

– 250 g hladké mouky

– 150 g cukru

– 3 vejce

– 200 ml mléka

– 100 g másla

– 1 lžičku vanilkového cukru

– 1 lžičku prášku do pečiva

– špetku soli

– šlehačku na zdobení

Suroviny jsou dostupné v běžných obchodech a můžete je snadno sehnat.

Příprava

Bublanina se šlehačkou - tradiční český dezert | Recepty.cz

Příprava bublaniny se šlehačkou je velmi snadná. Začněte tím, že si připravíte všechny potřebné ingredience. Budete potřebovat mouku, cukr, vejce, mléko, sůl, vanilkový cukr a prášek do pečiva.

Nejprve smíchejte mouku, cukr, vanilkový cukr a prášek do pečiva ve velké míse. Poté přidejte vejce a mléko a dobře promíchejte, dokud nedostanete hladké těsto.

Připravte si plech na pečení a vymažte ho máslem nebo vložte pečící papír. Nalijte těsto na plech a rovnoměrně ho rozetřete.

Pečte bublaninu ve vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů Celsia asi 30-40 minut, nebo dokud není zlatavá a pečená.

Až bude bublanina hotová, nechte ji vychladnout a poté ji můžete posypat moučkovým cukrem nebo podávat se šlehačkou.

Dobrou chuť!

Nejčastější dotazy k tématu Bublanina se šlehačkou – tradiční český dezert | Recepty.cz

Co je bublanina se šlehačkou?

Bublanina se šlehačkou je tradiční český dezert, který se připravuje z kyselého ovoce a těsta. Ovoce se pokládá na těsto a peče se v troubě, čímž vznikají bublinky. Na závěr se dezert podává se šlehačkou.

Jaké ovoce se používá při přípravě bublaniny se šlehačkou?

Při přípravě bublaniny se šlehačkou se nejčastěji používá kyselé ovoce, jako jsou třešně, rybíz, angrešt, jahody nebo maliny. Ovoce by mělo být čerstvé a zralé.

Jak se připravuje těsto pro bublaninu se šlehačkou?

Těsto pro bublaninu se šlehačkou se připravuje z mouky, cukru, vejce, mléka a prášku do pečiva. Všechny ingredience se smíchají dohromady a vznikne těsto, které se rozetře do pekáčku. Na těsto se poté pokládá ovoce a dezert se peče v troubě.

Jak dlouho se bublanina se šlehačkou peče?

Doba pečení bublaniny se šlehačkou závisí na typu trouby a velikosti pekáčku. Obecně se však dezert peče přibližně 30-40 minut při teplotě kolem 180°C. Je důležité sledovat, aby se těsto upečené a ovoce bylo měkké.

Napsat komentář