Jak si vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky – recept

Jak si vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky

Jak si vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky - recept

Chcete si dopřát zdravou a chutnou svačinku? Vyzkoušejte si připravit vlastní ovesné sušenky! Tyto lahodné pamlsky jsou plné živin a vlákniny, a navíc si je můžete připravit podle svého vlastního receptu. Zapomeňte na průmyslově vyráběné sušenky plné cukru a nezdravých přísad. S domácími ovesnými sušenkami si můžete být jistí, že víte, co jíte.

Recept na ovesné sušenky je velmi jednoduchý a vyžaduje jen pár základních surovin. Potřebujete ovesné vločky, med, cukr, máslo, pšeničnou mouku a vajíčko. Můžete si také přidat další ingredience podle svého gusta, jako jsou rozinky, ořechy nebo čokoláda. Kombinace chutí je nekonečná!

Pro přípravu ovesných sušenek smíchejte v misce ovesné vločky, pšeničnou mouku a cukr. Přidejte rozpuštěné máslo, med a vajíčko a pečlivě promíchejte, dokud nedostanete tuhou a lepkavou směs. Pokud chcete přidat další ingredience, například rozinky, přidejte je do směsi a opatrně je zamíchejte.

Hotovou směs dejte na plech vyložený pečícím papírem a vytvarujte z ní malé placičky. Nechte dostatečný prostor mezi nimi, protože sušenky se během pečení rozploští a rozšíří. Poté dejte plech do předehřáté trouby na teplotu 180 stupňů a pečte sušenky asi 10-12 minut, dokud nezezlátnou.

A teď už jen vyndejte plech z trouby, nechte sušenky vychladnout a můžete se pustit do jejich konzumace! Domácí ovesné sušenky jsou skvělou svačinkou do školy, práce nebo na cesty. Mohou být také skvělým dárkem pro vaše blízké. Takže neváhejte a vyzkoušejte si tento jednoduchý recept na vlastní ovesné sušenky ještě dnes!

Příprava ovesných sušenek

Jak si vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky - recept

Chcete si vyzkoušet vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky? Není to vůbec složité! Stačí vám pár jednoduchých surovin a trochu času. Zde je recept, který vám pomůže se stát výrobcem těchto lahodných a zdravých sušenek.

Co budete potřebovat:

 • 200 g ovesných vloček
 • 100 g pšeničné mouky
 • 100 g medu
 • 100 g másla
 • 1 vejce

Jak na to:

 1. Smíchejte ovesné vločky, pšeničnou mouku a vejce v míse.
 2. Rozpusťte máslo a přidejte ho do mísy spolu s medem. Dobře promíchejte, aby se všechny suroviny spojily.
 3. Vzniklou směs nechte odpočinout asi 15 minut, aby se vločky nasákly.
 4. Vytvarujte z těsta malé kuličky a položte je na plech vyložený pečícím papírem.
 5. Pečte sušenky v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia asi 15-20 minut, dokud nejsou zlatavé.
 6. Nechejte sušenky vychladnout a poté si je můžete vychutnat!

Tento jednoduchý recept vám umožní si vychutnat domácí ovesné sušenky, které jsou zdravé a plné dobrých živin. Můžete si je dát jako svačinu nebo je nabídnout svým blízkým. Bon appétit!

Výběr surovin

Jak si vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky - recept

Při přípravě domácích ovesných sušenek je důležité dbát na kvalitu surovin, které používáme. Zde je seznam surovin, které budete potřebovat:

 • máslo – použijte kvalitní máslo s vysokým obsahem tuku, které dodá sušenkám bohatou chuť a křupavost
 • vajíčko – použijte čerstvé vajíčko od spolehlivého dodavatele, které zajistí správnou strukturu a vazbu sušenek
 • výrobce – vyberte si kvalitní ovesné vločky od renomovaného výrobce, které budou mít správnou konzistenci a chuť
 • pšeničná mouka – použijte kvalitní pšeničnou mouku s vyšším obsahem lepku, která zajistí správnou strukturu sušenek
 • med – použijte čistý med od spolehlivého výrobce, který dodá sušenkám příjemnou sladkou chuť a lepkavost

Tyto suroviny jsou základem pro přípravu vynikajících domácích ovesných sušenek. Při výběru surovin si dejte pozor na jejich kvalitu a důvěřujte osvědčeným výrobcům. Pouze tak dosáhnete skvělých výsledků a vaše sušenky budou chutnat vynikajícě.

Smíchání a hnětení těsta

Jak si vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky - recept

Pro přípravu domácích ovesných sušenek budete potřebovat:

 • 200 g másla
 • 1 vajíčko
 • 200 g cukru
 • 200 g ovesných vloček
 • 200 g pšeničné mouky
 • 2 lžíce medu

Nejprve si připravte všechny ingredience podle receptu. V míse smíchejte máslo, vajíčko a cukr. Dobře promíchejte, dokud nedostanete hladkou směs. Poté přidejte ovesné vločky a pšeničnou mouku. Postupně přidávejte med a hněťte těsto, dokud se všechny suroviny spojí a vytvoří jednotnou hmotu.

Pokud je těsto příliš suché, můžete přidat trochu vody. Naopak, pokud je příliš vlhké, přidejte trochu mouky. Důležité je dosáhnout správné konzistence těsta, která umožní snadnou manipulaci a tvarování sušenek.

Když je těsto hotové, přeneste ho na váleček a vyválejte na tloušťku přibližně 0,5 cm. Poté můžete použít formičky na sušenky a vykrajovat tvarované sušenky z těsta. Pokud nemáte formičky, můžete těsto jednoduše krájet nožem na čtverce nebo obdélníky.

Připravené sušenky přeneste na plech vyložený pečicím papírem a pečte v předem vyhřáté troubě na 180 °C po dobu přibližně 15-20 minut, dokud nejsou sušenky zlatavé a křupavé.

Hotové ovesné sušenky nechte vychladnout a skladujte v hermeticky uzavřené nádobě, aby si zachovaly svou křupavost.

Formování sušenek

Pokud jste výrobce vlastních domácích ovesných sušenek, formování těsta je důležitým krokem při přípravě těchto lahodných dobrot. Po smíchání ingrediencí, jako je máslo, cukr, vajíčko a ovesné vločky, podle receptu, je čas formovat těsto do tvaru sušenek.

Před formováním si připravte pšeničnou mouku, kterou budete používat k přidávání do těsta, aby se zabránilo lepivosti. Díky tomu bude formování těsta snazší a sušenky budou mít pevnější tvar.

Postupujte takto: vezměte lžíci těsta a vytvarujte ji do koule. Poté lehce stlačte kouli na plech, abyste vytvořili plochou sušenku. Opakujte tento postup s dalšími lžícemi těsta, ponechávajte mezi sušenkami dostatečný prostor, aby se mohly rozpéct a nelepily se k sobě.

Pokud chcete, můžete také použít formičky na sušenky, abyste vytvořili různé tvary. Stačí těsto rozprostřít do formy a lehce ho stlačit, aby se dostalo do všech rohů. Poté opatrně vyjměte sušenku z formy a umístěte ji na plech.

Formování sušenek je zábavnou částí přípravy a umožňuje vám vytvořit sušenky, které jsou krásně tvarované a připravené k pečení. Nechte svou kreativitu volně plynout a vytvořte si sušenky podle svého vlastního vkusu!

Péče o ovesné sušenky

Jak si vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky - recept

Pokud se rozhodnete vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky, je důležité dbát na správnou péči při jejich přípravě. Zde je několik tipů, jak se postarat o vaše sušenky a zajistit, aby byly chutné a křupavé:

 • Vyberte si kvalitní suroviny: Použijte výrobce ovesných vloček, které jsou čerstvé a bez přidaných přísad. Vždy si přečtěte etiketu a zkontrolujte obsah ovesných vloček.
 • Použijte čerstvé máslo: Máslo je důležitou složkou ovesných sušenek a má vliv na jejich chuť a konzistenci. Použijte čerstvé máslo a nezapomeňte ho důkladně rozpustit.
 • Sledujte správný recept: Dodržujte recept a postupujte přesně podle návodu. Přesné množství ovesných vloček, vajíček, cukru a pšeničné mouky je důležité pro správnou konzistenci sušenek.
 • Péče o těsto: Po smíchání všech ingrediencí pečlivě promíchejte těsto, aby bylo dobře spojené. Pokud je těsto příliš suché, můžete přidat trochu vody. Pokud je těsto příliš vlhké, přidejte trochu mouky.
 • Formování sušenek: Formujte sušenky do stejně velkých kuliček a umístěte je na plech s pečícím papírem. Nechte dostatečný prostor mezi sušenkami, aby se mohly rozpínat během pečení.
 • Správná teplota a doba pečení: Pečte sušenky na předehřáté troubě při správné teplotě a dobu pečení podle receptu. Příliš krátké pečení může způsobit, že sušenky nebudou dostatečně křupavé, zatímco příliš dlouhé pečení může způsobit, že sušenky budou příliš tvrdé.

Sledováním těchto tipů a pečlivou péčí o sušenky se vám podaří vyrobit vlastní chutné a křupavé ovesné sušenky, které ocení celá rodina.

Skladování sušenek

Jak si vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky - recept

Domácí ovesné sušenky jsou vynikající a zdravá pochoutka, kterou si můžete dopřát kdykoliv během dne. Aby vaše sušenky zůstaly čerstvé a chutné co nejdéle, je důležité je správně skladovat.

Nejlepší je uchovávat sušenky v hermeticky uzavřené nádobě nebo v sáčku s zipem, aby se dovnitř nedostal vzduch a vlhkost. Tím se zabrání jejich ztvrdnutí a zachová se jejich křehkost.

Je také důležité sušenky uchovávat na suchém a chladném místě, ideálně ve spíži. V teplém prostředí by se mohly sušenky zapařit a ztratit svou křupavost.

Pokud chcete, aby sušenky vydržely ještě déle, můžete je uložit do lednice. Tím se prodlouží jejich trvanlivost a chuť.

Pamatujte, že domácí ovesné sušenky neobsahují žádné konzervační látky, proto je důležité dbát na správné skladování, abyste si mohli vychutnat jejich dokonalou chuť co nejdéle.

Nejčastější dotazy k tématu Jak si vyrobit vlastní domácí ovesné sušenky – recept

Jaké jsou hlavní ingredience pro výrobu domácích ovesných sušenek?

Hlavními ingrediencemi pro výrobu domácích ovesných sušenek jsou ovesné vločky, med, máslo a vejce.

Je možné přidat do ovesných sušenek ořechy nebo sušené ovoce?

Ano, je možné přidat do ovesných sušenek ořechy nebo sušené ovoce podle vlastního výběru a chuti.

Je možné nahradit med jiným sladidlem?

Ano, pokud nechcete používat med, můžete ho nahradit jiným sladidlem, například javorovým sirupem nebo agávovým sirupem.

Jaké jsou možnosti upravení receptu pro bezlepkovou verzi ovesných sušenek?

Pro bezlepkovou verzi ovesných sušenek je potřeba použít bezlepkové ovesné vločky a nahradit hladkou mouku bezlepkovou moukou, například rýžovou moukou nebo kokosovou moukou.

Jak dlouho vydrží domácí ovesné sušenky a jak je správně skladovat?

Domácí ovesné sušenky vydrží přibližně 1-2 týdny a je nejlepší je skladovat v uzavřené dóze nebo nádobě s těsnícím víkem na suchém a chladném místě.

Jaké jsou hlavní přísady pro výrobu domácích ovesných sušenek?

Hlavními přísadami pro výrobu domácích ovesných sušenek jsou ovesné vločky, med, máslo, vanilkový extrakt a sůl.

Napsat komentář