Marmeláda z černého bezu recepty a tipy na přípravu

Marmeláda z černého bezu recepty a tipy na přípravu

Marmeláda z černého bezu recepty a tipy na přípravu

Černý bez je oblíbené ovoce, které se často používá k přípravě domácích sladkých marmelád. Marmeláda z černého bezu je nejen chutná, ale také plná vitamínů a antioxidantů, které jsou pro naše tělo prospěšné.

Příprava marmelády z černého bezu je velmi jednoduchá. Nejdříve je potřeba nasbírat dostatek černých bezů, které jsou zralé a sladké. Poté se bezinky očistí od stopky a umyjí. Následně se ovoce spolu s cukrem a citronovou šťávou nechá vařit na mírném ohni, dokud se nevytvoří hustá a sladká marmeláda.

Pro dosažení dokonalé chuti marmelády z černého bezu je možné přidat také další ingredience, jako například skořici, vanilkový extrakt nebo hřebíček. Tyto ingredience dodají marmeládě z černého bezu ještě intenzivnější chuť a vůni.

Marmeláda z černého bezu je skvělá nejen na chleba, ale také jako přísada do dezertů, dortů nebo třeba do jogurtu. Je to vynikající způsob, jak si pochutnat na černém bezu po celý rok a využít jeho blahodárné účinky pro naše zdraví.

Recepty na marmeládu z černého bezu

Marmeláda z černého bezu je sladká, domácí a přírodní pochoutka, kterou si můžete snadno vyrobit sami. Černý bez je plný vitamínů a antioxidantů, což z něj dělá skvělou surovinu pro výrobu marmelády.

Existuje mnoho různých receptů na marmeládu z černého bezu, které se liší složením a přípravou. Jedním z nejjednodušších způsobů je vaření černého bezu s cukrem a vody. Potřebujete pouze černé bezové bobule, cukr a vodu. Bobule společně s cukrem a vodou vaříte, dokud se nevytvoří hustá konzistence. Hotovou marmeládu pak nalijete do skleniček a necháte vychladnout.

Jinou variantou je přidání citronové šťávy nebo vanilkového extraktu pro zvýraznění chuti. Můžete také vyzkoušet kombinaci černého bezu s jinými ovocnými ingrediencemi, jako je jahodový džem nebo borůvková marmeláda. Experimentujte s různými kombinacemi a najděte svůj oblíbený recept.

Ingredience Množství
Černé bezové bobule 500 g
Cukr 500 g
Voda 200 ml

Postup:

 1. Bobule důkladně omyjte a nechte okapat.
 2. Do hrnce dejte bobule, cukr a vodu.
 3. Přiveďte k varu a vařte na středním plameni asi 20 minut, nebo dokud se směs neztuhne a nezíská konzistenci marmelády.
 4. Marmeládu přelijte do sterilizovaných skleniček a ihned uzavřete víčkem.
 5. Skleničky s marmeládou postavte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Vaše domácí marmeláda z černého bezu je připravena k podávání. Můžete ji použít na chleba, do dezertů nebo jako přísadu do různých receptů. Dobrou chuť!

Jednoduchý recept na marmeládu z černého bezu

Marmeláda z černého bezu je oblíbeným domácím ovocným džemem, který si můžete připravit sami. Tato sladká marmeláda je perfektní na namazání na chleba, do koláčů nebo jako přísada do dezertů.

Pro přípravu budete potřebovat:

 • 1 kg černých bezů
 • 500 g cukru
 • šťávu z 1 citronu

Postup:

 1. Černé bezinky důkladně omyjte a nechte je okapat.
 2. Připravte si hrnec a do něj vložte bezinky, cukr a šťávu z citronu.
 3. Hrnec postavte na sporák a za stálého míchání přiveďte k varu.
 4. Poté snižte teplotu a nechte marmeládu vařit asi 30 minut, dokud se ovoce nerozvaří a směs nezhustne.
 5. Vypněte sporák a nechte marmeládu vychladnout.
 6. Připravte si sklenice nebo jiné vhodné nádoby, do kterých budete marmeládu přelévat.
 7. Marmeládu přelijte do sklenic a uzavřete je.
 8. Sklenice s marmeládou skladujte na chladném a suchém místě.

Takto připravenou marmeládu z černého bezu si můžete vychutnávat po celý rok. Je skvělou volbou pro využití sezónního ovoce a navíc si můžete být jistí, že v ní nenajdete žádné přidané konzervanty nebo umělé látky. Připravte si domácí marmeládu z černého bezu a pochutnejte si na jejím lahodném ovocném chuti.

Marmeláda z černého bezu s přídavkem citronu

Marmeláda z černého bezu s přídavkem citronu je sladká a přirozeně domácí. Tato lahodná marmeláda je vyrobena z černého bezu, který je bohatý na vitamíny a antioxidanty. Přidání citronu dodává marmeládě svěží a citrusovou chuť.

Pro přípravu této vynikající marmelády budete potřebovat černé bezové bobule, citrony, cukr a vodu. Nejprve bobule vaříme ve vodě, dokud se nezměknou a uvolní svůj sladký šťávu. Poté přidáme nastrouhanou citronovou kůru a šťávu z citronů. Směs vaříme, dokud se neztuhne a nezíská konzistenci marmelády.

Při výrobě této marmelády je důležité dbát na čistotu a hygienu. Používejte čisté skleněné nádoby, které dobře uzavírají, abyste zajistili dlouhou trvanlivost marmelády. Po naplnění sklenic marmeládou pevně uzavřete a sterilizujte ve vodní lázni.

Marmeládu z černého bezu s přídavkem citronu můžete podávat na čerstvém chlebu, toustech nebo ji použít jako přísadu do dezertů a pečiva. Je to skvělý způsob, jak si vychutnat sladkou chuť černého bezu po celý rok.

Kreativní recepty s marmeládou z černého bezu

Marmeláda z černého bezu je vynikající přírodní sladká pochoutka, kterou můžete využít v mnoha kreativních receptech. Tato domácí marmeláda je bohatá na ovocné aroma a chuť, a dodává pokrmům neodolatelnou sladkou vůni.

Jednou z možností je použít marmeládu z černého bezu jako náplň do dortů nebo koláčů. Stačí vyrobit těsto, vytvořit malé jamky a do nich přidat lžičku této lahodné marmelády. Bude to skvělá kombinace sladkého pečiva a ovocového džemu.

Další možností je přidat marmeládu z černého bezu do ovocných smoothies nebo koktejlů. Stačí smíchat ovoce, mléko nebo jogurt a přidat lžíci této sladké marmelády. Výsledkem bude osvěžující nápoj s příjemnou ovocnou chutí.

Marmeládu z černého bezu můžete také použít jako polevu na palačinky nebo gofry. Stačí na teplé palačinky nebo gofry nakapat lžíci této marmelády a ozdobit je čerstvým ovocem. Budou to skvělé sladké dobroty, které potěší každého.

Nechte se inspirovat a vyzkoušejte různé kreativní recepty s marmeládou z černého bezu. Tato domácí marmeláda je skvělou přísadou, která dodá vašim pokrmům sladkou a ovocnou chuť. Připravte si ji sami a poznáte, jak vynikající může být kombinace ovoce a marmelády z černého bezu.

Tipy na přípravu marmelády z černého bezu

Přírodní marmeláda z černého bezu je sladká pochoutka, kterou si můžete připravit sami doma. Ovoce černého bezu je bohaté na vitamíny a antioxidanty, a proto je ideální surovina pro výrobu chutného džemu.

Pro přípravu domácí černé bezové marmelády budete potřebovat čerstvé bezové bobule, cukr a citronovou šťávu. Nejprve rozmačkejte bobule a propasírujte je přes sítko, abyste odstranili pecky a kůži. Poté smíchejte bezovou šťávu s cukrem a citronovou šťávou a přiveďte k varu. Vařte směs na mírném ohni asi 30 minut, nebo dokud nezačne zhoustnout. Při vaření občas promíchejte, aby se marmeláda nepřipálila. Hotovou marmeládu nalijte do sklenic a uzavřete.

Marmeládu z černého bezu můžete použít jako sladký přísadu do dezertů, jako náplň do koláčů nebo jednoduše na chléb. Je také skvělou alternativou k běžným sladidlům, protože je přírodní a neobsahuje žádné konzervanty ani umělé látky.

Vyzkoušejte si připravit domácí marmeládu z černého bezu a užijte si její sladkou chuť a příjemnou vůni. Vaše rodina a přátelé budou nadšeni!

Výběr správného odrůdy černého bezu

Při přípravě domácího džemu či marmelády z černého bezu je klíčové zvolit správnou odrůdu tohoto sladkého a přírodního ovoce. Existuje několik různých odrůd černého bezu, které se liší svou chutí, velikostí a obsahem šťávy.

Pokud preferujete intenzivnější chuť a vůni, doporučuje se volit odrůdy s tmavšími plody. Tyto odrůdy mají také vyšší obsah šťávy, což je při přípravě džemu či marmelády velmi důležité.

Na trhu lze najít různé odrůdy černého bezu, například odrůdu ‚Sambo‘, která má velké, sladké a šťavnaté plody. Další oblíbenou odrůdou je ‚Titania‘, která je známá svou vysokou odolností vůči chorobám a plodí hojně. Pro ty, kteří preferují menší plody, je vhodná odrůda ‚Haschberg‘, která je také velmi sladká.

Při výběru správného odrůdy černého bezu je také důležité zohlednit prostor, který máte k dispozici pro pěstování. Některé odrůdy jsou totiž méně náročné na prostor a mohou být vhodné i pro menší zahrady.

Nezapomeňte, že správně vybraná odrůda černého bezu je klíčová pro získání kvalitního a chutného džemu či marmelády. Vyberte si odrůdu, která vám nejlépe vyhovuje a vychutnejte si domácí delikatesu plnou přírodních chutí.

Nejčastější dotazy k tématu Marmeláda z černého bezu recepty a tipy na přípravu

Jaké jsou nejlepší černé bezové plody pro výrobu marmelády?

Pro výrobu marmelády z černého bezu je nejlepší použít zralé a šťavnaté plody. Ideální je sbírat plody, které jsou černé a lesklé. Při výběru je také důležité vybrat si plody, které jsou zdravé a nejsou napadené hmyzem.

Jakou technikou se připravuje černá bezová marmeláda?

Příprava černé bezové marmelády je poměrně jednoduchá. Nejprve je potřeba umýt a očistit plody černého bezu. Poté se plody vaří spolu s cukrem a citronovou šťávou, dokud nevznikne hustá a sladká marmeláda. Na závěr se marmeláda nalije do sklenic a nechá se vychladit.

Kolik cukru je potřeba na přípravu černé bezové marmelády?

Množství cukru potřebného na přípravu černé bezové marmelády závisí na chuti a sladkosti plodů černého bezu. Obecně se doporučuje použít 500 g cukru na 1 kg plodů. Pokud máte rádi sladší marmeládu, můžete přidat více cukru podle svého gusta.

Jak dlouho vydrží černá bezová marmeláda?

Správně skladovaná černá bezová marmeláda může vydržet až 1 rok. Je důležité mít marmeládu uloženou v chladném a suchém prostředí, ideálně v temnu. Po otevření sklenice je vhodné marmeládu skladovat v lednici a spotřebovat do několika týdnů.

Co všechno lze dělat s černou bezovou marmeládou?

Černá bezová marmeláda je univerzální a lze ji použít v různých receptech. Můžete ji použít jako náplň do koláčů, jako přísadu do ovocných dezertů, jako polevu na palačinky nebo jako přísadu do domácího zmrzlinového mixu. Možností je spousta, jen záleží na vaší kreativitě!

Napsat komentář