Jak připravit a uchovat mražené jahody v mrazáku – recept

Jak připravit a uchovat jahody v mrazáku

Jak připravit a uchovat mražené jahody v mrazáku - recept

Jahody jsou oblíbeným ovocem, které můžeme najít na trhu během letní sezóny. Bohužel, čerstvé jahody nejsou dostupné po celý rok. Ale nezoufejte! Máme pro vás skvělý recept, jak připravit a uchovat jahody v mrazáku, abyste si mohli vychutnávat jejich sladkou chuť i mimo sezónu.

Prvním krokem je vybrat si zralé a nejlépe čerstvě utržené jahody. Důležité je vybírat jahody bez vad a plísně. Pokud máte možnost, vyberte si bio jahody, které neobsahují žádné chemické látky. Pokud jahody nevlastníte, můžete je zakoupit na trhu nebo v obchodě s ovocem a zeleninou.

Po vybrání jahod je důležité je důkladně omyt. Nejlepší je použít studenou vodu a jemně otřít každou jahodu. Pokud jsou jahody velmi špinavé, můžete použít i speciální ovoce a zeleninové mycí prostředky. Po opláchnutí je nechte okapat a usušit na čistém utěrce nebo papírovém ubrousku.

Dalším krokem je připravit jahody pro mražení. Nejprve odstraňte stonky a listy. Poté můžete jahody nakrájet na menší kousky nebo je ponechat celé, podle vašich preferencí. Pokud si přejete, můžete jahody také lehce osladit cukrem nebo medem, aby byly sladší. Přidání citronové šťávy nebo skořice může přidat do jahod ještě více chuti.

Hotové jahody dejte do vhodných nádob na mražení. Můžete použít plastové nebo skleněné nádoby, ale nezapomeňte na vhodný uzávěr, který zabrání vzniku mrazu. Nechejte dostatečný prostor mezi jahodami, aby se nedotýkaly a mohly správně zmrazit. Nádoby s jahodami pak dejte do mrazáku a nechte je zmrazit minimálně na 4 hodiny, ideálně přes noc.

Když budete mít chuť na jahody, jednoduše si vezměte požadované množství jahod z mrazáku a nechte je rozmrazit při pokojové teplotě, nebo je přidejte do smoothie nebo dezertu. Mražené jahody jsou skvělé nejen pro svou chutí, ale také pro svůj obsah vitamínů a antioxidantů, které jsou pro náš organismus důležité.

Takže si připravte své vlastní zásoby jahod a nechte se hýčkat jejich sladkou chutí i mimo sezónu. Tento jednoduchý recept vám umožní mít vždy po ruce čerstvé a chutné jahody, které můžete využít při přípravě různých pokrmů a dezertů. Takže neváhejte a vyzkoušejte tento recept již dnes!

Jak připravit a uchovat jahody v mrazáku

Jak připravit a uchovat mražené jahody v mrazáku - recept

Recept na mražené jahody je skvělý způsob, jak si uchovat čerstvost a chuť těchto sladkých plodů po celý rok. Zde je jednoduchý postup, jak připravit a uchovat jahody v mrazáku:

 1. Nejprve si vyberte čerstvé a zralé jahody. Dobře omyjte a osušte je.
 2. Odstraňte stonky a pokrájejte jahody na menší kousky. Můžete je také nechat celé, pokud si přejete.
 3. Pokud chcete, můžete jahody mírně osladit cukrem nebo medem. Tento krok však není nutný.
 4. Umístěte nakrájené jahody do vhodných mrazuvzdorných nádobek nebo sáčků.
 5. Připravené jahody vložte do mrazáku a zamrazte je. Je důležité, aby byly jahody rovnoměrně rozloženy a nebyly příliš stlačené.
 6. Po úplném zmrazení můžete jahody přesunout do mrazicích sáčků, abyste uvolnili prostor v mrazáku.

Mražené jahody mohou být skladovány v mrazáku po dobu až 12 měsíců. Při přípravě dezertů, smoothies nebo koláčů si jednoduše vezměte požadované množství jahod ze zamrazených zásob. Můžete si tak užít čerstvou chuť jahod i mimo sezónu.

Příprava jahod

Příprava jahod na mražení je velmi jednoduchá. Zde je recept:

 1. Nejprve si připravte čerstvé jahody. Vyberte ty nejzralější a nejšťavnatější kusy.
 2. Operete jahody pod tekoucí vodou a nechte je odkapat.
 3. Odstraňte z jahod stonky a listy.
 4. Pokud jsou jahody velké, můžete je před mražením rozpůlit.
 5. Připravte si vhodné nádoby na mražení. Můžete použít například plastové dózy nebo sáčky určené pro mražení potravin.
 6. Jahody rozložte do nádob nebo sáčků ve vrstvách.
 7. Pokud chcete zabránit přilepení jahod k sobě, můžete mezi jednotlivými vrstvami použít pečicí papír nebo plastovou fólii.
 8. Dobře uzavřete nádoby nebo sáčky, aby se zabránilo přístupu vzduchu.
 9. Jahody umístěte do mrazáku a nechte je zamrznout minimálně na 6 hodin, ideálně však přes noc.

Po správné přípravě můžete mít v mrazáku skvělé mražené jahody, které si můžete kdykoliv vychutnat. Přidávejte je do smoothie, dezertů, nebo si je jednoduše vychutnejte samotné.

Jak vybrat nejlepší jahody

Jak připravit a uchovat mražené jahody v mrazáku - recept

Pokud plánujete mrazit jahody, je důležité vybrat nejlepší plody. Zde je několik tipů, jak vybrat ty správné jahody pro mražení:

Vzhled Kvalita Zralost
Volte jahody, které mají sytě červenou barvu a jsou bez vad. Upřednostňujte jahody s pevnou a pružnou konzistencí. Optimální jsou jahody, které jsou plně zralé, ale ne přezrálé.
Unikající šťáva nebo skvrny mohou znamenat, že jahody nejsou čerstvé. Dejte pozor na jahody s plesnivými nebo hnědými skvrnami. Příliš zralé jahody mohou mít měkkou texturu a ztrácet chuť.

Pamatujte si, že při mražení jahod je důležité vybrat ty nejlepší plody, abyste si zajišťili nejlepší chuť a kvalitu. Sledování vzhledu, kvality a zralosti jahod vám pomůže připravit dokonalé mražené jahody.

Jak očistit jahody

Při přípravě mražených jahod je důležité, aby byly jahody řádně očištěny. Následující tabulka ukazuje postup, jak správně očistit jahody:

Krok Postup
1 Odstraňte stonky jahod a všechny nežádoucí části.
2 Umístěte jahody do síta a opláchněte je pod tekoucí vodou.
3 Dejte jahody na utěrku a osušte je opatrně.

Po dokončení těchto kroků budete mít čisté jahody, které můžete připravit a uložit do mrazáku pro pozdější použití.

Způsoby uchování jahod v mrazáku

Jahody jsou oblíbeným letním ovocem, které můžete snadno uchovat v mrazáku a využívat tak jejich čerstvou chuť i po skončení sezóny. Existuje několik způsobů, jak připravit jahody pro zmrazení:

1. Před zmrazením je důležité jahody důkladně omyt a osušit. Odstraňte stopky a případné poškozené části ovoce.

2. První způsob je zmrazování jahod celých. Položte je na plech vyložený pečicím papírem a dejte do mrazáku. Po zmrazení je můžete přesunout do sáčku nebo nádoby a uchovávat až 6 měsíců.

3. Další možností je zmrazování jahod ve formě pyré. Jahody rozmixujte pomocí mixéru nebo mixéru a poté je přelijte do nádoby nebo sáčku. Pyré můžete použít například na přípravu smoothie nebo domácího džemu.

4. Pokud preferujete zmrazení jahod ve formě kousků, můžete je také nakrájet na plátky nebo čtvrtky. Rozložte je na plech vyložený pečicím papírem a dejte do mrazáku. Po zmrazení je můžete přesunout do sáčku nebo nádoby a uchovávat až 6 měsíců.

5. Posledním způsobem je předzmrazování jahod. Položte je na plech vyložený pečicím papírem a nechte je v mrazáku pouze krátce, aby se předzmrazily. Poté je můžete přesunout do sáčku nebo nádoby a uchovávat až 6 měsíců. Tento způsob je vhodný, pokud plánujete použít jahody brzy po zmrazení.

Nezapomeňte označit balení s jahodami s datem zmrazení, abyste věděli, jak dlouho jsou již uložené. Při použití zmrazených jahod je doporučeno je rozmrazit v chladničce nebo přidat přímo do pokrmů, které budou vařeny nebo pečeny.

Vyzkoušejte tyto způsoby uchování jahod v mrazáku a mějte tak vždy po ruce čerstvé a chutné jahody i mimo sezónu!

Celé jahody

Jak připravit a uchovat mražené jahody v mrazáku - recept

Jahody jsou lahodné a osvěžující ovoce, které je možné skladovat i v mrazáku. Pokud chcete mít v zimě přístup k čerstvým jahodám, můžete je zamrazit a uchovat si je na delší dobu. Následující recept vám ukáže, jak připravit a správně uložit celé jahody do mrazáku.

Ingredience: Postup:
Jahody
 1. Nejprve si připravte čerstvé jahody. Omyjte je pod tekoucí vodou a odstraňte stonky.
 2. Pokud chcete jahody uchovat celé, připravte si vhodný kontejner. Můžete použít plastovou nádobu nebo sáček určený pro mražení potravin.
 3. Jahody umístěte do připraveného kontejneru. Pokud používáte sáček, nechte malý prostor pro vzduch, aby se jahody nelepily k sobě.
 4. Uzavřete kontejner nebo sáček pevně a označte si datum zmrazení.
 5. Umístěte jahody do mrazáku a nechte je zamrazit minimálně na 4 hodiny, ideálně přes noc.

Jahody takto uložené vydrží v mrazáku až 8-12 měsíců. Při přípravě jídla s mraženými jahodami je důležité je nechat rozmrazit před použitím. Můžete je přidat do smoothie, dortů, palačinek nebo si je prostě užít samotné jako osvěžující snack.

Mražené pyré z jahod

Jahody jsou vynikající ovocem, které lze využít v mnoha různých receptech. Jednou z možností je příprava mraženého pyré z jahod, které může sloužit jako základ pro různé dezerty a nápoje. Zde je jednoduchý recept, jak připravit toto osvěžující pyré.

Ingredience:

 • 500 g jahod
 • 100 g cukru
 • šťáva z 1 citronu

Postup:

 1. Jahody omyjte a odstraněte stonky.
 2. Do mixéru přidejte jahody, cukr a šťávu z citronu.
 3. Mixujte, dokud nedosáhnete hladké konzistence.
 4. Pokud chcete, můžete pyré přecezovat, aby se zbavilo semínek.
 5. Pyré nalijte do nádoby vhodné pro mražení.
 6. Dejte nádobu do mrazáku a nechte zamrazit minimálně na 4 hodiny.

Mražené pyré z jahod můžete použít k přípravě různých dezertů, jako je například zmrzlina, smoothie nebo sorbet. Také můžete přidat pyré do koktejlů nebo osvěžujících nápojů. Dopřejte si chuť sladkých jahod po celý rok díky tomuto jednoduchému receptu!

Jahody v cukrovém sirupu

Připravit si mražené jahody v cukrovém sirupu je jednoduché a skvělý způsob, jak si zachovat jejich chuť a výživové hodnoty i po dlouhou dobu. Zde je jednoduchý recept, jak na to:

 1. Nejprve si připravte cukrový sirup. Ve velkém hrnci smíchejte vodu a cukr a přiveďte k varu. Vařte sirup asi 5 minut, dokud se cukr úplně nerozpustí.
 2. Poté přidejte do sirupu mražené jahody a vařte ještě asi 2 minuty. Tím se jahody krásně sladí a získají lahodnou chuť.
 3. Hotové jahody v cukrovém sirupu přelijte do sterilizovaných sklenic a uzavřete je. Sklenice s jahodami můžete uložit do mrazáku a skladovat až 6 měsíců.

Jahody v cukrovém sirupu můžete použít například k přípravě ovocných dezertů, jako jsou palačinky se sirupem, zmrzlina nebo dorty. Jsou také skvělé jako náplň do koláčů nebo jako přísada do smoothie. Uchovávají si svou chuť i výživové hodnoty až do okamžiku, kdy se rozhodnete je použít.

Nejčastější dotazy k tématu Jak připravit a uchovat mražené jahody v mrazáku – recept

Jak dlouho mohu uchovávat jahody v mrazáku?

Jahody lze skladovat v mrazáku až do dvou let, pokud jsou správně připraveny a baleny.

Jak připravit jahody pro zmrazení?

Před zmrazením je třeba jahody opláchnout, zbavit stopky a nečistot a rozříznout na menší kousky. Poté je vhodné je posypat cukrem a nechat chvíli odležet, aby se uvolnila šťáva.

Mohu zmrazit jahody bez cukru?

Ano, jahody lze zmrazit i bez cukru. Cukr se používá především k uvolnění šťávy a pro zlepšení chuti.

Jaké nádoby nebo obaly je nejlepší použít pro zmrazení jahod?

Pro zmrazení jahod je nejlepší použít speciální mrazicí obaly nebo nádoby s pevným víčkem, které dobře uzavírají a minimalizují přístup vzduchu.

Jak dlouho trvá zmrazení jahod?

Zmrazení jahod závisí na teplotě mrazáku. Obvykle trvá přibližně 2-4 hodiny, než jsou jahody úplně zmrzlé.

Jak připravit jahody na zmrazení?

Před zmrazením jahody omyjeme, zbavíme stopek a pokrájíme na menší kousky. Poté je rozložíme na plech vyložený pečícím papírem a zamrazíme.

Jak dlouho mohu skladovat zmrazené jahody?

Zmrazené jahody lze skladovat až jeden rok. Doporučuje se je však spotřebovat co nejdříve, aby si uchovaly co nejlepší chuť a kvalitu.

Napsat komentář