Svatomartinská husa recept – Jak připravit tradiční české jídlo

Svatomartinská husa recept Jak připravit tradiční české jídlo

Svatomartinská husa recept - Jak připravit tradiční české jídlo

Svatomartinská husa je jedním z nejvýznamnějších tradičních českých jídel. Tato lahodná a chutná specialita je neodmyslitelnou součástí našich svátečních tradic. Svatomartinská husa se připravuje při příležitosti svátku svatého Martina, který připadá na 11. listopadu. Je to doba, kdy se sklízí nové víno a husa je podávána jako symbol hojnosti a bohatství.

Recept na svatomartinskou husu je velmi jednoduchý, ale vyžaduje trochu trpělivosti a přesnosti. Prvním krokem je zakoupit čerstvou kvalitní husu, která je nejlépe odchovaná na českých farmách. Husa by měla být pevná, s křupavou kůží a bílým masem. Nejlepší je vybrat husu s váhou kolem 4-5 kilogramů.

Před samotným vařením je důležité husu důkladně očistit a zbavit přebytečného tuku. Poté ji omyjte studenou vodou a osušte. Potřete ji solí, pepřem a dalšími bylinkami dle vašich preferencí. Nechte ji odpočinout alespoň hodinu, nejlépe přes noc, aby se koření dostatečně vstřebalo do masa.

Tradiční způsob přípravy svatomartinské husy je pečení v troubě. Husu dejte do pekáče a zalijte ji vlastním tukem, který při pečení vytéká z masa. Předehřejte troubu na 180 stupňů Celsia a pečte husu přibližně 2-3 hodiny, dokud není maso měkké a kůže zlatavá a křupavá.

Při podávání si nezapomeňte připravit tradiční přílohy, jako jsou kyselé zelí, bramborový knedlík nebo pečivo. Svatomartinskou husu můžete doplnit také o skvělé české víno, které dokonale doplní chuť tohoto tradičního jídla.

Svatomartinská husa recept

Svatomartinská husa recept - Jak připravit tradiční české jídlo

Svatomartinská husa je tradiční české jídlo, které se podává při oslavě svátku svatého Martina. Tento svátek připadá na 11. listopadu a je spojen s příchodem mladého vína.

Recept na svatomartinskou husu je velmi jednoduchý. Nejdůležitější je vybrat si kvalitní a čerstvé kuře. Kuře se pak peče v troubě spolu s různými kořením, jako je česnek, cibule, tymián a rozmarýn. Důležité je také pečlivě natřít kuře olejem, aby bylo maso krásně šťavnaté.

Při pečení husy je také důležité pravidelně ji obracet a polévat vlastním výpekem, aby byla kůrka krásně křupavá. Po pečení se husa nechá chvíli odpočinout, aby se maso uvolnilo a bylo měkké.

Svatomartinská husa se tradičně podává s červeným zelím a bramborovým knedlíkem. K této chutné kombinaci se také hodí sklenka mladého vína, které se k tomuto jídlu tradičně pije.

Recept na svatomartinskou husu je oblíbený nejen u nás, ale i v zahraničí. Je to jednoduché jídlo, které si můžete připravit doma a oslavit tak svátek svatého Martina.

Jak připravit tradiční české jídlo

Svatomartinská husa recept - Jak připravit tradiční české jídlo

Tradiční české jídlo je neodmyslitelně spojeno s husou a jedním z nejznámějších receptů je příprava svatomartinské husy. Svatomartinská husa je tradiční české jídlo, které se podává na svátek svatého Martina, 11. listopadu.

Pro přípravu svatomartinské husy budete potřebovat kvalitní kus husího masa, které je nejlépe získat od místního farmáře. Husu nejdříve očistíme a důkladně osolíme z obou stran. Poté ji necháme odležet v lednici alespoň 24 hodin, aby se chuť masa prohloubila.

Před samotnou přípravou husy si připravíme marinádu. Smícháme olivový olej, med, česnek, tymián, rozmarýn a šťávu z jednoho citronu. Tuto marinádu potřeme husu z obou stran a necháme ji v ní odležet minimálně 2 hodiny.

Po odležení husy marinádě ji můžeme připravit k pečení. Vhodným způsobem je grilování nebo pečení v troubě. Pokud se rozhodnete pro grilování, husu grilujte přímo nad žhavým uhlím, a to zhruba 1,5 hodiny, obracíme ji pravidelně. Pokud pečete v troubě, dejte husu na plech a pečte ji při teplotě 180 °C zhruba 2-3 hodiny.

Hotovou svatomartinskou husu podáváme s bramborovým knedlíkem a dušeným zelím. Tento tradiční český pokrm je velmi chutný a oblíbený zejména v období svátku svatého Martina.

Při přípravě tohoto tradičního českého jídla je důležité dbát na kvalitu použitých surovin a dodržovat postup přípravy. Svatmartinská husa je jedním z nejznámějších pokrmů české kuchyně a stojí za to ji vyzkoušet.

Příprava husy

Svatomartinská husa recept - Jak připravit tradiční české jídlo

Začněte tím, že si připravíte všechny potřebné ingredience podle receptu. Husa by měla být čerstvá a kvalitní. Důkladně ji omyjte pod tekoucí vodou a osušte. Poté ji osolte a opepřete z obou stran.

Vhodnou přípravou husy je marinování. Připravte si marinádu z česneku, medu, sojové omáčky a dalších přísad podle receptu. Husu vložte do marinády a nechte ji v ní odpočívat v chladničce minimálně několik hodin, ideálně přes noc. Tím se zaručí, že maso bude měkké a dobře propečené.

Před pečením nechte husu zchladnout na pokojovou teplotu. Poté ji vložte do pekáče a zalijte vodou. Zakryjte pekáč a dejte husu péct do předem vyhřáté trouby podle receptu. Pravidelně ji přelévejte výpekem a obracejte, aby se maso propeklo z obou stran.

Po uplynutí pečící doby vyndejte husu z trouby a nechte ji chvíli odpočinout pod pokličkou. Poté ji nakrájejte na porce a podávejte se zeleninovým přílohou a bramborovým knedlíkem. Dobrou chuť!

Přísady pro tradiční svatomartinskou husu

Svatomartinská husa recept - Jak připravit tradiční české jídlo

Tradiční svatomartinská husa je oblíbeným českým jídlem, které se často podává na svátek svatého Martina. Zde jsou přísady, které budete potřebovat k přípravě tohoto receptu:

1. Svatomartinská husa: Kvalitní a čerstvá husa je základem tohoto receptu. Doporučuje se vybrat si husu s vyšším obsahem masa a menším množstvím tuku.

2. Cibule: Cibule je důležitou součástí receptu, která dodává svatomartinské huse výraznou chuť a aroma. Můžete použít bílou cibuli nebo šalotku.

3. Brambory: Brambory jsou tradiční přílohou k svatomartinské huse. Doporučuje se použít kvalitní brambory vhodné k pečení.

4. Přírodní koření: Pro dochucení svatomartinské huse můžete použít přírodní koření, jako je pepř, sůl, majoránka, tymián a bobkový list.

5. Vývar: Pro vaření svatomartinské huse je vhodné použít vývar, který dodá jídlu bohatou chuť a aroma. Můžete použít vývar z drůbeže nebo zeleninový vývar.

6. Pivo: Pivo je tradiční součástí přípravy svatomartinské huse. Můžete použít světlé pivo, které dodá jídlu charakteristickou chuť.

Pamatujte, že tyto přísady jsou pouze základní a můžete přidat další ingredience dle svého vkusu a preference.

Nejčastější dotazy k tématu Svatomartinská husa recept – Jak připravit tradiční české jídlo

Jaké jsou hlavní ingredience pro přípravu svatomartinské husy?

Hlavními ingrediencemi pro přípravu svatomartinské husy jsou husa, sůl, pepř, kmín, česnek, cibule, mrkev a petrželová nať.

Jak dlouho trvá příprava svatomartinské husy?

Příprava svatomartinské husy trvá přibližně 3 až 4 hodiny, v závislosti na velikosti husy a zvolené metodě přípravy.

Jaké jsou nejlepší přílohy k servírování svatomartinské husy?

Jako přílohy ke svatomartinské huse se často podávají bramborový knedlík, červené zelí a pečené brambory. Také se můžete rozhodnout pro různé druhy salátů.

Existují nějaké tradiční způsoby, jak připravit svatomartinskou husu?

Ano, existují různé tradiční způsoby přípravy svatomartinské husy. Například můžete husu pečenou celou v troubě, nebo ji můžete připravit jako konfitovanou husu. Každý způsob má své vlastní specifické postupy a chuťové vlastnosti.

Je možné připravit svatomartinskou husu i bez masa?

Ano, je možné připravit svatomartinskou husu i bez masa. Existují různé vegetariánské a veganské varianty tohoto tradičního českého jídla, které používají náhražky masa nebo se zaměřují na přípravu chutných omáček a příloh.

Jaké jsou nejběžnější ingredience používané při přípravě svatomartinské husy?

Nejběžnějšími ingrediencemi používanými při přípravě svatomartinské husy jsou husa, sůl, pepř, kmín, česnek, cibule a petrželka. Dále se často používá i máslo a voda.

Jak dlouho trvá příprava svatomartinské husy?

Příprava svatomartinské husy trvá obvykle kolem tří hodin. Nejdříve je třeba husu očistit a zbavit vnitřností, poté se připraví koření a marináda, do které se husa nechá několik hodin namočená. Poté se husa peče v troubě po dobu přibližně dvou hodin, až do zlatavé barvy a křupavosti.

Napsat komentář